понедельник, 27 января 2014 г.

Робота з електронною інформацією, способи її завантаження та збереження

Пошук інформації в Internet

Internet є сховищем найрізноманітнішої інформації, яка ніяким чином не організована, і знайти потрібне в цьому хаосі без допомоги спеціальних засобів неможливо. Пошук інформації проводиться за допомогою серверів пошуку, які дозволяють орієнтуватися у морі інформації, що є в Internet. Вони регулярно переглядають сотні тисяч і мільйони Web- сторінок у пошуках потрібної інформації.

Є три види серверів пошуку:

Æ «каталоги» – збирають відомості про сторінки Internet у каталоги за тематикою;

Æ «павуки» – створюють і щодня оновлюють базу даних про всі сторінки Internet, в яких ведуть пошук потрібної інформації;

Æ «мультипошукові машини» – переадресовують запит іншим серверам пошуку, а потім обробляють одержані дані.

Результатом пошуку буде перелік Web-сторінок, які відповідають заданим критеріям пошуку (так званим ключовим словам).

При введенні критеріїв пошуку треба пам'ятати про такі вимоги:

ð Уникати прийменників, займенників, сполучників таких, як в, з, на, який, якщо, при, що, які ігноруються сервером пошуку;

ð Запитувана інформація повинна бути якомога конкретнішою. Наприклад, Педагогічний університет краще, ніж просто університет;

ð Два і більше слова сервер пошуку розуміє із сполучником и(і) між ними. Для попереднього прикладу сервер буде шукати сторінки, де є слова Педагогічний і університет;

ð Щоб відшукати саме словосполучення, треба відповідні слова брати у лапки. Для попереднього прикладу «Педагогічний університет»;

ð При необхідності можна користуватися сполучником или (або). Можна, наприклад, шукати Педагогічний або університет;

ð Можна користуватися словом не, щоб уточнити пошук. Наприклад, університет не Педагогічний, гарантує пошук всіх видів університетів, крім Педагогічного;

ð Можна користуватися маскою для пошуку. Наприклад, за маскою кар* буде проведено пошук для слів картопля, карета, картуз, карта, карапуз тощо.

Сервери пошуку

Щоб знайти Web-сторінку з потрібною інформацією, звертаються до серверів пошуку. Вони здійснюють пошук Web-сторінок за певними ключовими словами. Такі сервери регулярно перевіряють світову систему WWW, нагромаджуючи дані про нові сторінки, які з'являються у системі.

До таких серверів належать, наприклад, пошукові системи AltaVista, Yahoo, Lycos. Щоб знайти російськомовну й україномовну інформацію, рекомендується скористатися пошуковими, серверами www.rambler.ru, www.aport.ru, www.bigmir.net або www.yandex.ru. Всі ці пошукові системи розташовуються на серверах з потужними базами даних, які створюються регулярним переглядом мережі Internet у пошуках нових документів.

Панель «Пошук»

Для пошуку інформації в Internet треба виконати такі дії:

Æ Завантажити програму Internet Explorer.

Æ Натиснути кнопку «Поиск» на панелі інструментів. В лівій частині вікна з’явиться панель «Поиск» (рис.2.3).



Рис.2.3. Панель Пошук вікна Internet Explorer



Æ В полі «Знайти Web-сторінку, що містить» ввести ключове слово (наприклад «інформатика підручник»).

Æ Натиснути кнопку «Пошук».

Æ У вікні «Удалённое соединение», що з'явиться, натиснути кнопку «Подключиться».

Æ Почнеться пошук Web-документів, які мають на своїх сторінках відповідь на умови пошуку.

Æ На панелі «Поиск» з'явиться список вузлів пошукових систем, де можна знайти відповідь.

Пошук за допомогою інших серверів пошуку

Якщо вас не влаштовують одержані результати, завжди можна звернутись до іншого сервера пошуку. Найбільш популярні сервери пошуку представлені у таблиці 2.1.

Щоб провести пошук за допомогою вибраного сервера, треба вказати його ім'я в полі «Адрес».

Наприклад, щоб викликати пошуковий сервер AltaVista, треба у полі «Адрес» завантаженої програми Internet Explorer набрати: www.altavista.com



Таблиця 2.1
http://altavista.digital.com

http://www.yahoo.com
потужні багатомовні пошукові сервери AltaVista та Yahoo;

http://uahoo.gu.net
українська пошукова система, подібна до Yahoo;

http://www.courses.lucky.net
поради по користуванню системою www на російській мові;

http://www.yandex.ru

http://www.rambler.ru
російськомовні пошукові сервери;

http://www.elvisti.kiev.ua
українська пошукова система з інформацією на українській та російській мовах;

http://www.informika.ru
російськомовні бази даних з освіти.




Сервер пошуку Апорт

Пошукова система Апорт – найбільша російськомовна пошукова система, яка дозволяє використовувати при пошуку логічні поєднання з операторами + або – із ключових слів (наприклад, університет + Педагогічний). Як правило, результати пошуку, одержані за допомогою системи Апорт (рис.2.4), найбільш досконалі і повні.



Рис.2.4. Вікно пошукової системи Апорт



Викликається система Апорт одним із способів:

Æ клацнути на перемикачі Апорт на панелі пошукових систем програми Internet Explorer;

Æ набором адреси vvwvv.aport.ru;

Æ «з мовчазної згоди» після натискання кнопки «Пуск» на панелі інструментів.

Після її завантаження на екрані з'являється початкова сторінка. У верхній частині знаходиться рядок меню, нижче – текстове поле для ключових слів, ще нижче – списки, що розгортаються, попередніх запитів. На сторінці розташовані показники категорій,

розділи новин, спеціального пошуку та інше.

Для проведення пошуку інформації потрібно ввести ключові слова у текстове поле, натиснути кнопку «Поиск» і дочекатися результатів пошуку в окремому вікні.

Пошук інформації на Web-сторінці

Щоб знайти потрібне слово, фразу або вираз (так зване «ключове слово») на відкритій Web-сторінці, треба виконати команду «Правка»/«Найти на этой странице» або натиснути комбінацію клавіш Ctrl+F. В результаті таких дій з'явиться діалогове вікно «Поиск» (рис.2.5).



Рис.2.5. Діалогове вікно Пошук будь-якої Web-сторінки



Пошук інформації за «ключовим словом» ведеться так:

Æ У полі «Найти:» діалогового вікна «Поиск» набрати текст «ключового слова».

Æ Встановити параметри пошуку: «Слово целиком» – пропускати слова, у склад яких входить «ключове слово»; «С учетом регистра» – шукати слова тільки з урахуванням великих або малих лі тер; «Найти» або «Вниз» – напрямок пошуку в документі.

Æ Натиснути кнопку «Найти далее», в тексті документа буде знайдена відповідність «ключовому слову», і воно буде виділено.

Æ Щоб продовжити пошук, натиснути кнопку «Найти далее».

Кодування Internet

Більшість російських і україномовних ресурсів Internet створено з використанням кодування Кирилиця (КОИ8-Р), Кирилиця (КОИ8-У) та Кирилиця (Windows).

Web-сторінки відображаються з урахуванням кодування, яке застосовувалося при їх створенні. Може статися, що текст такої сторінки ваш браузер відображає на екрані з неправильно вибраним кодуванням і тому незрозумілим для сприймання.

Щоб вибрати потрібне кодування, необхідно у вікні браузера (на приклад Internet Explorer) виконати команду «Вид»/ «Кодировка»/«Дополнительно» (рис.2.6). З'явиться додатковий список (тут скорочено), де вибрати потрібне кодування.

Комментариев нет:

Отправить комментарий